Voit myydä palveluita tai tuotteita UKKO Yrittäjä Osakeyhtiö -palvelun kautta EU:n alueelle. Ulkomaankauppa on UKKO Yrittäjä Osakeyhtiö -palvelussa maksullinen lisäpalvelu 10 eur + alv / 30pv, jonka voit aktivoida UKKO-palvelun asetuksista kohdasta ''Tilauksenhallinta''. Lisäpalvelu saatavilla selainversiosta.
Palvelu- ja tuotemyynti yrityksille
Myyntilaskun luonti UKKO-palvelussa:
- Lisää laskulle yrityksen yhteystiedot sekä alv-numero.
- Merkitse mitä on myyty: palvelu, esimerkiksi konsultointipalvelut vai fyysinen tuote
- Laskulle merkitään ALV 0% ja arvonlisäverottoman myynnin perusteeksi valitaan EU-palvelumyynti tai EU-yhteisömyynti (tavaramyynti).
- Laskun toimituspäivä, kertoo milloin työ on tehty. Esimerkiksi, jos laskutat elokuun töitä merkitse laskulle toimituspäiväksi elokuun päivämäärä ohjeiden mukaisesti:
- Palvelumyynnissä myynti kohdistetaan suorittamiskuukaudelle.
- EU-alueelle suuntautuva tavaramyynti kirjataan normaalisti sen kuukauden jälkeiselle kuukaudelle, jolloin tavara on toimitettu. Jos kuitenkin ostajalle laaditaan lasku jo toimituskuukauden aikana, kohdistetaan myynti kyseiselle toimituskuukaudelle.
- Mikäli toimituspäivä on jo suljetulla tositekaudella, tulee sinun olla erikseen yhteydessä asiakaspalveluumme ja pyytää lisämaksullista tositekauden avausta, jotta pystyt myyntilaskun luomaan.
Huom. jos kyseessä on ei alv-velvollinen ostaja, lasku täytyy tehdä Suomen arvonlisäverolla.
Myyntiraportin tai muunlaisen myyntilaskun lisääminen UKKO-palveluun:
- Lisää raportti / lasku
- Merkitse tositteen päivämäärä työn suorituskuukaudelle
- Mikäli työn suorituspäivä on jo suljetulla tositekaudella, tulee sinun olla erikseen yhteydessä asiakaspalveluumme ja pyytää lisämaksullista tositekauden avausta, jotta pystyt myynnin lisäämään..
- Valitse tapahtumatyypiksi myynti, ostomaaksi EU-maa ja yritys sekä lisää ostajan alv-numero
Tositteesta tulee näkyä ostajan tiedot (yrityksen nimi, alv-numero sekä osoitetiedot), mitä on myyty, maininta käänteisestä arvonlisäverosta sekä summa.
Alla esimerkkikuva:
EU-yhteenvetoilmoitus:
EU-myynneistä tehdään Verohallinnolle erillinen yhteenvetoilmoitus alv-ilmoituksen lisäksi niiltä kuukausilta, kun sinulla on ollut EU-myyntiä. Teemme EU-yhteenvetoilmoitukset puolestasi, kun sinulla on ulkomaankauppa -lisäpalvelu aktivoitu.
EU-yhteenvetoilmoituksen määräpäivä on aina seuraavan kuukauden 20. päivä, joten laskutathan edellisen kuukauden työt viimeistään kuukausikuittauksen yhteydessä. Esimerkiksi elokuun työt tulisi laskuttaa sekä lisätä UKKO-palveluun 15.9. mennessä, jotta ehdimme lähettää yhteenvetoilmoituksen ajallaan Verohallinnolle.
Mikäli EU-yhteenvetoilmoitusta ei ole tehty tai se on tehty myöhässä, Verohallinto saattaa määrätä sinulle laiminlyöntimaksun.
Myynti yksityishenkilölle muihin EU-maihin:
Laskuttaessasi yksityishenkilöitä toisissa EU-maissa laskulle lisätään Suomen arvonlisävero.
Huom. jos myyt tele-, lähetys- tai sähköisiä palveluita tai tavaroita kuluttajille toisiin EU-maihin yli 10 000 eurolla vuodessa, sinun täytyy liittyä arvonlisäveron erityisjärjestelmään (OSS), jolloin UKKO Yrittäjä-palvelu ei sovellu yrityksellesi.