Kun osakeyhtiö (työn suorittaja ja laskuttaja) on merkitty ennakkoperintärekisteriin, suorituksen maksajan ei tarvitse toimittaa ennakonpidätystä maksamastaan työkorvauksesta tai käyttökorvauksesta.
UKKO Yrittäjä osakeyhtiöpalvelun käytön ehtona on yrityksen kuuluminen ennakkoperintärekisteriin.
Ennakkoperintärekisteriin kuuluminen vaikuttaa siis verojen ennakkoperintään ja niiden maksamiseen:
- Kun osakeyhtiö on merkitty Verohallinnon ennakkoperintärekisteriin, osoittaa se palvelun ostajalle, että laskuttava yritys huolehtii ennakkoverojen maksamisesta itse, eikä suorituksen maksajan tarvitse itse huolehtia ennakonpidätyksen tekemisestä.
- Jos osakeyhtiötä (työn tehnyttä ja laskuttanutta yritystä) ei ole merkitty ennakkoperintärekisteriin, laskun maksajan on tehtävä ennakonpidätys laskuttajan puolesta maksettavasta summasta.
Ennakonpidätysvelvollisuuteen ei vaikuta se, maksetaanko maksu esimerkiksi osakeyhtiölle vaiko henkilölle.
Osakeyhtiöltä ennakonpidätys toimitetaan 13 %:n suuruisena.
Ennen kuin ennakonpidätys lasketaan, laskun loppusummasta vähennetään arvonlisäveron osuus.
Ennakkoperintärekisteriin merkitseminen vaikuttaa myös myönnettävään kotitalousvähennykseen. Oikeus kotitalousvähennykseen on vain silloin, kun työkorvauksen saaja (osakeyhtiö) on merkitty ennakkoperintärekisteriin.
Ennakkoperintärekisteriin hakeutuminen
Ennakkoperintärekisteriin hakeudutaan osakeyhtiön perustamisilmoituksella (lomake Y1) tai jos osakeyhtiöllä on jo Y-tunnus, rekisteriin voi hakeutua OmaVerossa tai vaihtoehtoisesti vastaavalla YTJ:n muutosilmoituksella Y4.
Näin ilmoittaudut Verohallinnon rekistereihin OmaVerossa
Jos osakeyhtiö perustetaan UKKOn kautta, haemme uuden osakeyhtiösi automaattisesti ennakkoperintärekisteriiin.
Mikäli olet perustanut osakeyhtiösi itse, etkä heti perustamisvaiheessa hakenut yritystäsi ennakkoperintärekisteriin, tulee sen olla voimassa ennen palvelumme käyttöönottoa (sinun tulee itse hakea yrityksesi ennakkoperintärekisteriin).
Ennakkoperintärekisteröinnin tulee olla voimassa koko sen ajan, kun yrityksesi käyttää UKKO Yrittäjä osakeyhtiöpalveluamme.
Hakija (osakeyhtiö) merkitään ennakkoperintärekisteriin hakemuksen saapumispäivästä tai hakemuksessa ilmoitetusta myöhemmästä ajankohdasta alkaen.
Toiminnan ei tarvitse konkreettisesti alkaa ennen rekisteriin merkintää, vaan riittää, että toiminta todennäköisesti aloitetaan. Aloittavan yrittäjän voi olla vaikeaa saada toimeksiantoja ennen rekisteriin merkitsemistä.
Mikäli Verohallinto tarvitsee rekisteröintipäätökseen lisätietoja, saat siitä heiltä selvityspyynnön osakeyhtiösi OmaVeroon. Selvityspyyntöön kannattaa vastata mahdollisimman pian ja tarkasti, jotta rekisteröityminen palautuu Verohallinnon käsittelyyn ja asian käsitelly etenee.
Kun Verohallinto on käsitellyt hakemuksen, saa ennakkoperintärekisteriin merkitty yritys päätöksen rekisteröinnistä. Tieto ennakkoperintärekisteriin merkitsemisestä on nähtävissä yritys- ja yhteisötietojärjestelmässä heti rekisteriin merkitsemisen jälkeen.
Ennakkoperintärekisteriin hakeutuvaa ei kuitenkaan aina merkitä rekisteriin. Rekisteriin merkitsemisen esteenä ovat esimerkiksi hakijan olennaiset verotukseen tai kirjanpitoon liittyvien velvollisuuksien laiminlyönnit.